Zawiłe życie Rembrandta

Wrześniowe spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książek w Wieruszowie odbyło się 12.09.2013r. Omawiałyśmy piękną, wzruszającą książkę Lynn Cullen pt. “Córka Rembrandta”. Wszystkie panie przybyłe na spotkanie stwierdziły, że książka świetnie napisana, wiernie oddaje życie Amsterdamu w XVII wieku, w czasie gdy panuje zaraza. Zwróciły uwagę na gamę uczuć w treści : miłość, zazdrość, smutek, zadowolenie, radość i wiele innych. Widzimy ten świat oczami Cornelli, nieślubnej córki malarza. Ukazuje ona nam miasto z jego bogatymi i ubogimi mieszkańcami. Przedstawia wydarzenia bieżące i dawne, gdy miała kilka lat.

Cornelia, mieszka z przyrodnim bratem i starzejącym się ojcem, który lata świetności ma już za sobą. Bardzo pragnie akceptacji ojca, rwie się do farb i malowania, jednocześnie czuje odrzucenie, winę za matkę z która związał się malarz. Rembrandt to człowiek zamknięty w sobie, samotny, który nie chce ulegać żadnym modom, wierzy że jego malarstwem i ręką kieruje Bóg. Gdy brat żeni się i wyprowadza z domu, Cornelia zdana jest na siebie i ojca. Poznaje wtedy chłopca z wyższych sfer z którym się spotyka. Ta znajomość pozwoli poznać historię jej matki i Rembrandta. Spojrzy wtedy na malarza w innym świetle.

Na spotkanie przygotowano również zdjęcia obrazów namalowanych przez Rembrandta, ukazujących bliskich o których mówi książka, a więc: pierwszą żonę Rembrandta Saskię, syna Titusa, matkę Cornelii – Hendrickje Stoffels oraz autoportrety malarza. Niestety, nigdy nie namalował Cornelii, głównej bohaterki książki. Klubowiczki stwierdziły, że po przeczytaniu książki łatwiej będzie zrozumieć obrazy Rembrandta.

Więcej o: , ,

Skip to content