Za kogo Ty się uważasz?

10 grudnia 2013 odbyło się ostatnie już w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Sokolnik. Głównym tematem spotkania była książka tegorocznej Noblistki Alice Munro pt. „Za kogo ty się uważasz?”. Tego popołudnia świętowałyśmy również małą rocznicę – 2 urodziny naszego Klubu. Omawiana książka, to cykl opowiadań, które opisują życie Rose, dziewczyny pochodzącej z małego miasteczka z prowincji w Ontario, która stawiana w różnych punktach życia dokonuje wyborów.

Rose przez całe życie ciągnie za sobą brzemię rodzinnego domu. Nie potrafi uwolnić się od wspomnień sadystycznego ojca ani zabobonnej macochy. Co chwilę próbuje wchodzić w nowe role. Małżeństwo, macierzyństwo, bycie kochanką, aktorką, kobietą żyjącą na własny rachunek – wszystko okazuje się być porażką. Rose nieustannie oblewa egzaminy z życia, choć nie można uważać jej za przegraną, ponieważ postawione sobie w młodości cele realizuje. Bohaterka poddawana jest stale różnym próbom, udowodniając, jak często pochodzenie, uprzedzenia i kompleksy decydują o naszym losie, wybranej przez nas drodze.

Podczas spotkania nie zabrakło również wspomnień na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W radosnej atmosferze umówiłyśmy się na spotkanie w przyszłym roku, które będzie 16.01.2014 na temat książki Jacka Dehnela „Saturn”.

Więcej o: , , ,

Skip to content