Wyjazd szkoleniowy do Łodzi

14 maja wraz z bibliotekarkami bibliotek gminnych  powiatu  wieruszowskiego odwiedziłyśmy w ramach wyjazdu szkoleniowego Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi, Mediatekę Memo oraz Centrum Komiksu  i Narracji Interaktywnej

Pierwszym punktem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lodzi, w której odwiedziłyśmy trzy działy:  Dział Zbiorów Audiowizualnych,  Dział Zbiorów Specjalnych i Dział Dziecięcy. Powitała nas serdecznie  Wicedyrektor Ewa Baranowska. O bibliotece i jej patronie opowiadała nam Jolanta Zwierzyńska z działu Promocji.  Koleżanki  z Działu Metodyki Anna Wejman i Danuta Wachulak na czas wizyty w bibliotece zaopiekowały się nami troskliwie, zapewniając bardzo miłą atmosferę oraz poczęstunek. Zbiory Adiowizualne przedstawiła Kierownik Działu  Katarzyna Roskowska-Świtaj. Perełki Zbiorów specjalnych pokazał nam Mateusz Urbaniak, natomiast o  Dziale Dziecięcym opowiadała nam Kierownik Działu   Ewa Nowak-Wawrzyniak.

Następnym punktem była Mediateka  Memo. Po tym niezwykłym miejscu  oprowadzała nas Anna Kowal kierownik Mediateki. Mogłyśmy zobaczyć  miejsce, które łączy tradycyjne zbiory biblioteczne z dostępem do nowoczesnych technologii. Są tu profesjonalnie wyposażone studia nagrań dźwięku i montażu. Fani gier do dyspozycji mają  przestrzeń gamingową, LEGOmaniacy  mają swoje Legowisku. Miłośnicy komiksu i mangi natomiast  ponad 4 000 publikacji. Dla melomanów i fascynatów winyli główną atrakcją jest kolekcjonerski gramofon OSCAR. Największa wrażenie zrobiło na nas  serce całego MeMo, czyli Patio, gdzie odbywają się koncerty, spotkania autorskie, panele dyskusyjne i wiele innych imprez.

Ostatnim punktem było zwiedzanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej Jest to jedyne miejsce w Polsce o charakterze edukacyjno – rozrywkowym, w pełni poświęcone kulturze komiksu i gier wideo. Strefa komiksu przybliżyła nam historię rozwoju komiksu w Polsce i na świecie. Poznałyśmy  najsłynniejszych twórców komiksów  oraz najpopularniejszych polskich bohaterów komiksowych: Tytusa, Romka i A’Tomka, Thorgala czy Kajko i Kokosza. Zwiedzając ekspozycję dowiedzieliśmy się również jakimi technikami powstaje komiks.

Wyjazd okazał się ciekawy i inspirujący. To był bardzo owocny i potrzebny czas, który spożytkujemy, by wcielać nowe pomysły. Takie „branżowe” spotkania dają też dużo nowej i pozytywnej energii.

Skip to content