Wyjazd szkoleniowy bibliotekarzy

W ramach Dnia Bibliotekarza wraz z bibliotekarkami  z naszego powiatu 17 maja br.  wybraliśmy  się do bibliotek w Katowicach i Gliwicach. Wyjazd szkoleniowy  miał na celu  poznanie warsztatu pracy w innych bibliotekach, wymianę doświadczeń, wzajemne inspiracje oraz integracje środowiska bibliotekarskiego.

Pierwszym punktem  programu było Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.

Poznaliśmy  strukturę i zasady funkcjonowania  tej hybrydowej biblioteki, min. Selfcheck, czyli urządzenie do automatycznego wypożyczania książek, mieliśmy okazję zobaczyć „od środka” wrzutnię  książek – urządzenie podobne do bankomatu, które umożliwia zwrot książek o każdej porze, magazyny, komory dezynfekcyjne, służące do czyszczenia i dezynfekcji książek, kabiny do pracy indywidualnej i grupowej.

Wzięliśmy również udział w warsztatach na których pracownik biblioteki zaprezentował elektroniczne zbiory, jakimi dysponuje CINIBA oraz przedstawił możliwość dostępu do licznych baz.

 Odwiedziliśmy również nietypową bibliotekę w nietypowym miejscu  Punk Biblioteczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach  Biblioforum, znajdujący się w galerii handlowej „Forum” w Gliwicach.

Jest to niezwykle miejsce, w którym pracują bibliotekarki z prawdziwą pasją. Punkt  prowadzi bardzo szeroką i urozmaiconą działalność skierowaną do czytelników wszystkich grup wiekowych.

Można tutaj tradycyjnie wypożyczyć książkę, poczytać czasopisma, ale także wypożyczyć audiobooka wraz z czytnikiem, skorzystać z gier  planszowych oraz konsoli PlayStation w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju, wziąć udział w wielu ciekawych projektach oraz wydarzeniach kulturalnych,.

Zostałyśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęte przez nasze koleżanki po fachu. Chcemy  bardzo gorąco  dziękować bibliotekarkom za poświęcony nam czas, mnóstwo informacji , dawkę pozytywnej energii, wszystkie wskazówki i rady, optymizm i chęć nawiązania współpracy, z której na pewno skorzystamy  w przyszłości.

Skip to content