Wsi spokojna ..wsi wesoła czyli ETNO-lekcja biblioteczna i prezentacja “Wszystko o lnie”

Wieś od zawsze urzekała swoim pięknem, spokojem, nieskażoną przyrodą. Sielskie życie, dziewicze krajobrazy były inspiracją dla wielu twórców. Jan Kochanowski pisał o niej: „Wsi spokojna, wsi wesoła…”. Dziś, tej dawnej wsi, z jej dawnymi obrzędami, zwyczajami , rzemiosłami już prawie nie ma. Z tego też powodu urządziliśmy w bibliotece ekspozycję wiejskiej chaty wraz ze sprzętem, używanym dawniej na wsi. Zrobiliśmy również wystawę strojów ludowych z naszego regionu Czas na moment się zatrzymał.. Dzięki temu mamy szansę na krótki powrót do przeszłości. Dziś czyli 4 października na taki krótki spacer śladami naszych przodków wybraliśmy się z klasą Vb wraz z wychowawczynią Beatą Nowojewską. Pani dyrektor Katarzyna Idzikowska przedstawiła historię oraz zaprezentowała wieluński strój ludowy, opowiedziała o dawnym życiu na wsi. Pokazała używane w tamtych czasach przedmioty takie jak dzieża, tara, kołowrotek i wiele innych. W drugiej części spotkania pani Kierownik Barbara Dylewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lodzi Odział w Wieruszowie, – współorganizator spotkania, przedstawiła uczniom prezentacje na temat znanej dobrze rośliny lnu. Rozdała im torebeczki z lnem i opowiadała o jego rozwoju, leczniczych właściwościach, zastosowaniu oraz szkodnikach, które tę roślinę mogą zniszczyć. Wspomniała równiez o tym jak mozna ją chronić.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Stowarzyszeniu Historycznemu “Gloria Victis” za wypożyczenie eksponatów oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury , Sportu i Turystyki w Sokolnikach za wypożyczenie wieluńskiego stroju ludowego.