Wizyta gimnazjalistów w NBP i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi

W dniu 22 czerwca 2005 r. w ramach projektu z zakresu edukacji ekonomicznej, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie pn.: „Gimnazjalista-finansista”, grupa gimnazjalistów z terenu powiatu wieruszowskiego uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Łodzi.

Centralnym punktem programu wycieczki była wizyta młodzieży w Narodowym Banku Polskim. Pracownicy banku, zajmujący się edukacją ekonomiczną, pan Sławomir Kabza oraz pani Randia Filutowska byli przewodnikami młodzieży po banku. Zapoznali oni uczestników wycieczki z historią NBP oraz jego rolą i funkcją w systemie finansowym naszego kraju. Przedstawili metody zabezpieczania banknotów polskich i euro. Zaprezentowali uczniom Portal Edukacji Ekonomicznej (www.nbportal.pl), którego celem jest przekazywanie i pogłębianie wiedzy o ekonomii i gospodarce. Można w nim znaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń z życia gospodarczego kraju, analizy finansowe, multimedialne kursy e-learningowe, pomoce dydaktyczne, gry strategiczne oraz wirtualną bibliotekę , zawierającą elektroniczne wersje publikacji naukowych oraz słownik pojęć ekonomicznych.

Gimnazjaliści zwiedzili również zabytkową i piękną salę operacyjną, największą w Europie. Mieli okazję także zobaczyć prywatną część banku, w której niegdyś mieszkali dyrektorzy banku. Na koniec spotkania młodzież otrzymała wiele ciekawych materiałów edukacyjnych oraz promocyjnych.

Zobacz zdjęcia z wizyty gimnazjalistów powiatu wieruszowskiego w NBP i Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi

Drugim punktem programu była wizyta młodzieży w Wojewódzkiej i Miejskie Bibliotece Publicznej im. J. Piłsudskiego. Młodzież uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Zbiorach Specjalnych biblioteki. Poznała historię dziejów książki, od zwojów papirusowych do książki współczesnej. Gimnazjaliści mieli rzadką okazję zobaczyć na własne oczy bardzo stare i bezcenne egzemplarze starych książek.

Na zakończenie wycieczki młodzież miała chwilę czasu aby pospacerować po Piotrkowskiej, najdłuższej ulicy w Polsce.

Więcej o: , , , ,

Skip to content