VI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Wieruszowie

W niedzielę 3 czerwca rozpoczął się VI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Cała Polska Czyta Dzieciom, największe coroczne święto czytania dzieciom organizowane przez Fundację ABCXXI. Fundacja od lat promuje głośne czytanie dzieciom jako doskonały sposób na nawiązanie z nimi kontaktu, zachęcenie dzieci do czytania, a także podniesienia ich możliwości intelektualnych. Hasło kampanii prowadzonej od kilku lat brzmi: “Czytaj swojemu dziecku 20 minut dziennie”. Do tej wspaniałej akcji jak co roku włączyła się również Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie.

Do wspólnego czytania dzieciom zaprosiła przedstawicieli Starostwa Powiatowego, jednostek organizacyjnych powiatu oraz Policji i Straży Pożarnej. Młodszym kolegom i koleżankom czytali również gimnazjaliści. Wszyscy bardzo chętnie zgodzili się poczytać naszym milusińskim.

W wieruszowskich szkołach, przedszkolach, świetlicach i bibliotekach oraz w Wieruszowskim szpitalu odbyły się imprezy czytelnicze dla dzieci, konkursy literackie i plastyczne, inscenizacje, wystawy. W to doroczne święto czytania włączyli się ludzie różnych zawodów i środowisk: radni, księża, nauczyciele, dziennikarze.

Tydzień Czytania rozpoczął się 3 czerwca w niedzielę w Kościele św. Stanisława w Wieruszowie. Lokomotywę wspólnie z dziećmi przeczytał ks. Jacek Piekielny.

4 czerwca w poniedziałek czytanie odbyło się w wieruszowskich przedszkolach: w Samorządowym Przedszkolu nr 1 oraz w Samorządowym Przedszkolu nr 3. Przed dziecięcą publicznością wystąpili policjanci Jerzy Nowojewski i Adam Maryjański, strażak Dariusz Górecki a także pracownik Wieruszowskiego Domu Kultury Małgorzata Zych.

Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy znanych poetów polskich w wykonaniu tak znakomitych gości. Same również recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Przygotowały także dla gości własnoręcznie wykonane prezenty. Na zakończenie goście rozdali dzieciom słodkie niespodzianki.

We wtorek 5 czerwca czytanie miało miejsce w Oddziale Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie (dawny żłobek). Do klas pierwszych i zerówki przybyli na czytanie policjanci Paweł Gnych oraz Adam Maryjański, strażak Dariusz Górecki oraz pracownik Wieruszowskiego Domu Kultury Małgorzata Zych. Dzieci podziękowały pięknie gościom i zaśpiewały dla nich piosenkę. Wręczyły im również specjalne medale. Na zakończenie całej imprezy uczniowie otrzymali od gości koszyk smakołyków.

6 czerwca w środę przed szkolną, dziecięcą publicznością w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie wystąpili sami włodarze naszego powiatu Starosta Andrzej Szymanek oraz Wicestarosta Mirosław Urbaś, pracownicy Starostwa Powiatowego Ewa Grela i Sylwia Szukała, a także Kawaler Orderu Uśmiechu Henryka Sokołowska, oraz policjant Jerzy Nowojewski. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy w wykonaniu tak znakomitych gości. Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie oraz Małgorzata Zych pracownik Wieruszowskiego Domu Kultury czytaly dzieciom bajki, napisane przez same dzieci. Dzieci w podziękowaniu również recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Przygotowały także dla gości własnoręcznie wykonane prezenty i medale. W szkole, nad całą imprezą, czuwała pani Beata Łuczak, nauczycielka klas I-III.

Do akcji w tym roku włączyli się również nasi gimnazjaliści. Uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Wieruszowie czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas podstawowych oraz w przedszkolu. Nad akcją czytania w Gimnazjum nr 2 czuwała Ewelina Sokołowska.

W piątek 8 czerwca gimnazjalistki z Gimnazjum nr 1 w Wieruszowie czytały dzieciom w wieruszowskim szpitalu na oddziale dziecięcym, przebrane w barwne bajkowe stroje. Gimnazjalistki przygotowywały się pod okiem Katarzyny Miś-Prokop.

W sobotę 9 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej czytali dzieciom bibliotekarze.

Warto również zaznaczyć ze do tej ogólnopolskiej akcji włączyły się również biblioteki z całego naszego powiatu min. z Łubnic oraz Lututowa. Nad całością imprez czuwała Elżbieta Wierzba koordynator Akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Więcej o: , ,

Skip to content