Tydzień Książek Zakazanych

Tydzień Książek ZakazanychW dniach 30 września – 06 października 2012r obchodzimy tegoroczny Tydzień Książek Zakazanych. Obchody tygodnia co roku organizowane są przez American Library Association.

“Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek. Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.”

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

W Polsce z roku na rok coraz więcej bibliotek przyłącza się do tej akcji. W tym roku po raz pierwszy również Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki postanowiła wziąć udział. Chcesz poznać listę książek zakazanych i ich historię? To proste -przyjdź do biblioteki!

Na wystawę poświeconą książce zakazanej zapraszamy od 1-8 października 2012 do Biblioteki Publicznej Gminy Sokolniki w godzinach jej otwarcia.

Więcej o: , , ,

Skip to content