Szkolenie dla Liderów i koordynatorów w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom

W dniach 21-23 kwietnia 2006 r. w Warszawie odbyło się “Szkolenie dla Liderów i Koordynatorów”, dotyczące strategii działania w ramach kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”. W szkoleniu wzięło udział 41 osób z całej Polski w tym pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie – Elżbieta Wierzba. Celem szkolenia było przekazanie uczestnikom informacji w zakresie wiedzy psychologicznej i wychowawczej, umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych, znajomości technik pozyskiwania funduszy oraz zasad współpracy ze środowiskiem lokalnym. Tematem przewodnim szkolenia była szeroko rozumiana strategia działań Fundacji oraz Liderów i Koordynatorów kampanii czytania.

W piątek 21 kwietnia po powitaniu i prezentacji wszystkich uczestników, szkolenie rozpoczęło się wykładem pani prezes Fundacji ABCXXI Ireny Koźmińskiej na temat „Rozwoju emocjonalnego dziecka”. Pani Irena zwróciła szczególną uwagę na potrzeby emocjonalne dzieci oraz na konsekwencje sytuacji, gdy dzieci nie czują wystarczająco miłości rodziców. Co trzeba robić, aby tę miłość w mądry sposób okazywać. Otóż zdaniem R. Campbella, amerykańskiego psychologa, na którego często powołuje się Pani Prezes, należy pamiętać o 4 czynnikach, które mają na to bezpośredni wpływ:

  • 1. Pełen miłości kontakt wzrokowy.
  • 2. Pełen miłości kontakt fizyczny.
  • 3. Skupiona na dziecku uwaga.
  • 4. Pełne miłości wychowanie.

Pani Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy fundacji przeprowadziła wykład na temat nauczania wartości, w którym podkreśliła, że rodzice są najlepszym i najskuteczniejszym źródłem nauczania wartości. Badania naukowe dowodzą, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy moralnym zachowaniem dzieci, a ilością czasu spędzonego przez nie na rozmowach z rodzicami. Dzieci, które wynoszą z domu przyswojone wartości znacznie lepiej radzą sobie w życiu. Można robić to celowo i systematycznie. Metoda ta obejmuje 12 wartości. W tej metodzie w każdym miesiącu skupiamy się na nauczaniu jednej wartości. Rodzic ma do dyspozycji wiele sposobów – od czytania bajek po gry, rozmowy, odgrywanie ról i scenek. Kiedykolwiek ma na to czas, czy to podczas jazdy samochodem czy też na spacerze.

Drugi i trzeci dzień szkolenia to zajęcia warsztatowe w Pałacu Staszica PAN i w Pałacu Kultury. Warsztaty prowadziły trenerki Katarzyna Adamska-Dudkiewicz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Karolina Cyran-Juraszek z Fundacji Synapsis. Temat warsztatów : źródła i metody pozyskiwania funduszy na organizowanie różnego typu imprez związanych z akcją ”Cała Polska czyta dzieciom”, analiza zasobów lokalnych, etapy tworzenia i realizacji projektu oraz opracowanie działań na potrzeby V Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom(4-10 czerwca 2006).
Atrakcją dla uczestników był wykład „O myśleniu” prof. Tadeusza Gadacza, polskiego filozofa i religioznawcy, ucznia ks. prof. Józefa Tischnera, wykładowcy Collegium Civitas, który zajmuje się filozofią Boga i religii, fenomenologią, hermeneutyką i filozofią dialogu.

Organizatorzy szkolenia zadbali również o miłe spędzenie czasu wolnego uczestników, którzy mieli okazję zwiedzić jedno z najbardziej znanych miejsc artystycznych w Warszawie Fabrykę Trzciny oraz obejrzeć spektakl „Miastomania” i posłuchać piosenek Marii Peszek. Miłą niespodzianką była również uroczysta kolacja w restauracji „Maska”, której współwłaścicielem jest znany polski aktor Michał Milowicz.

Szkolenie zostało przygotowane na bardzo wysokim poziomie pod każdym względem, nie tylko merytorycznym. Fundacja zadbała, by wszyscy uczestnicy czuli się w Warszawie „jak w domu”. Docenieni i pełni wiedzy i zapału do dalszych działań w ramach pięknej akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”.

Więcej o:

Skip to content