STRAŻna Noc w Bibliotece

Już po raz czwarty w całej Polsce odbyła się Noc Bibliotek. 9 czerwca biblioteki otworzyły swoje drzwi dla wszystkich , którzy chcieli atrakcyjnie spędzić sobotni wieczór. “Noc Bibliotek” to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja, promująca w niekonwencjonalny sposób biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Biblioteki czekały na czytelników z mnóstwem atrakcji i niecodziennych spotkań.
W ten wyjątkowy sobotni wieczór i w Powiatowej Bibliotece Publicznej byli wyjątkowi goście : Aniołowie w czerni, Rycerze Floriana czyli Strażacy, na co dzień zmagający się z żywiołem ognia, stojąc na straży naszego bezpieczeństwa “Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W bibliotece zupełnie w innej roli. Zamienili wóz strażacki na służbę w bibliotece. Bo dlaczego nie? Czytają naszym milusińskim, włączając się w akcję Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzą zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach a motyw strażaka jest obecny w literaturze od lat. Któż nie zna wiersza Brzechwy “Pali się” albo “Jak Wojtek został strażakiem” Janczarskiego. Znamy ich z filmów dla dzieci jak „Strażak Sam” i dla dorosłych takich jak „Ognisty podmuch”czy „Płonąca pułapka”, seriali jak „Strażacy” czy „Zmiennicy”, gdzie strażak Kuśmider pokazany jest nieco z przymrużeniem oka.

W Noc Bibliotek nie lada gratka. Strażacy byli do dyspozycji czytelników i mieszkańców. Tak wiec nadarzyła się okazja by porozmawiać z nimi o ich pracy, walce z żywiołem, ratowaniu życia, przygodach, również tych niekonwencjonalnych, czasem zabawnych, których nie powstydziłby się mistrz komedii Stanisław Bareja, bo i takie im się przydarzają. Strażacy przygotowali również specjalny pokaz na zewnątrz biblioteki.

Przy okazji niecodzienna wystawa “W czym strażak idzie do akcji” i różnego typu specjalne ubrania do zadań specjalnych, bo praca strażaka nie ogranicza się tylko do przysłowiowego gaszenia pożarów. I tak można było obejrzeć ubranie gazoszczelne, ubranie bojowe, ubranie przeciw owadom błonkoskrzydłym, skafander do nurkowania, ubranie żaroodporne.

O godz. 19.00 odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu „Zrób pluszaka dla strażaka”. Konkurs zorganizowany wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie na projekt maskotki dla naszych wieruszowskich strażaków. Trzeba przyznać, że uczestnicy mieli bardzo ciekawe pomysły wiec warto przyjść zobaczyć” strażackie maskotki”. Biblioteka przygotowała wystawę wszystkich prac konkursowych, na którą zaprasza do 15 czerwca . Dyplomy i nagrody wręczał bryg. Grzegorz Misiek p.o. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Gratulacje złożył laureatom również starosta wieruszowski Andrzej Szymanek, który także brał udział w naszej imprezie. Zaproszenie na Noc Bibliotek przyjął również były komendant st. bryg. Waldemar Kopacki.

Skip to content