Spotkanie z Barbarą Wachowicz

W dniu 28 września o godz. 17.00 w czytelni Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie pani Barbary Wachowicz. Pani Barbara zasługuje w pełni na określenie “człowiek instytucja”: pisarka, autorka książek o najsłynniejszych Polakach, fotografik, publicystka, scenarzystka, inicjatorka wielu społecznych akcji, które mają na celu ratowanie polskiej tradycji i kultury.

Szczególnie bliska sercu Barbary Wachowicz jest tradycja literacka – stąd jej niezliczone wyprawy, czego doświadczyli uczestnicy spotkania, śladami poetów i pisarzy (Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Sienkiewicza, Orzeszkowej i Żeromskiego). Jest autorką m.in. “Marii jego życia”, “Ty jesteś jak zdrowie”, “Domu Sienkiewicza”, “Ciebie jedną kocham”, albumu “W ojczyźnie serce me zostało”. Jednym z ulubionych bohaterów pisarki jest Tadeusz Kościuszko, któremu poświęciła już kilka książek – począwszy od “Malw na lewadach” (1979), na wydanej w ubiegłym roku “Nazwę Cię – Kościuszko” kończąc. Barbara Wachowicz jest również wielką przyjaciółką dzieci, laureatką Orderu Uśmiechu, propagatorką idei skautingu i autorką publikacji, wystaw, programów telewizyjnych oraz książek w cyklu “Wierna rzeka harcerstwa”, m.in. “Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!” – gawędy o twórcach Harcerstwa Polskiego.

W kraju i wśród Polonii Barbara Wachowicz cieszy się zasłużoną sławą popularyzatorki i obrończyni polszczyzny, wśród wyróżnień i nagród na swym koncie ma Złotoustego Chryzostoma – za nieskazitelną polszczyznę. To było niezapomniane wydarzenie i spotkanie z niekwestionowaną Mistrzynią Mowy Polskiej i nieprzeciętną osobowością. W spotkaniu organizowanym przez MiGBP w Wieruszowie uczestniczyli również pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej Katarzyna Idzikowska oraz Elżbieta Wierzba.

Więcej o: ,

Skip to content