Spotkanie DKK w Sokolnikach – 25 kwietnia 2013

“Miłość do jednego tylko mężczyzny czy jednej tylko kobiety jest wyrzeczeniem […]. Idealizm jest śmiercią ciała i wyobraźni” to motto, które rozpoczyna lekturę omawianą podczas czwartkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki.

„Nielegalne związki” Grażyny Plebanek to zwyczajna historia polskiego małżeństwa, które mieszka w Brukseli. Ona – Megi, kiedyś Magda, pracuje zawodowo w Komisji Europejskiej, ciągle uczy się chcąc zdobywać kolejne szczeble kariery. On –Janusz, obecnie Jonathan, zawodowy pisarz, zajmuje się domem i dziećmi. Wśród codziennych obowiązków pojawia się Andrea, zmysłowa dziennikarka. I od tej pory zaczynają się komplikacje, zmagania z rzeczywistością, wyrzutami sumienia.

Powieść opowiada o miłości i zdradzie przedstawionej z punktu widzenia mężczyzny. Śmiało opisane sceny erotyczne nadają jej niekiedy nieco wulgarny obraz. Słownictwo w książce czasem razi. Zgodnie jednak stwierdziłyśmy, że nie wynika to ze złego kunsztu pisarskiego autorki, lecz z braku w polskiej literaturze odpowiednich słów związanych z erotyką, brak słownika wyrazów erotycznych.

Zdania co do oceny postępowania głównego bohatera oraz co do zakończenia powieści były na spotkaniu DKK nieco podzielone. Spowodowało to, że dyskusja była żywa i poruszyła różne kwestie życia. Ja osobiście uważam, że książkę warto raz przeczytać i przez chwilę zastanowić się jakie wartości w życiu są ważne dla każdego z nas z osobna.

22 maja omawiać będziemy „Czarownicę z Radosnej” Z. Staniszewskiej. Na spotkanie o godz. 17 już dziś serdecznie zapraszam.

Więcej o: , , ,

Skip to content