Spotkanie DKK Sokolniki 28 lutego 2013

„Powiedz wszystkim lanserom, wydawcom magazynów i chirurgom plastycznym, że nie czujesz strachu. Tym, czego boisz się naprawdę, jest śmierć wyobraźni i oryginalności, metafory i pasji. Odważ się POKOCHAĆ SWOJE CIAŁO. PRZESTAŃ JE POPRAWIAĆ. Nigdy tego nie potrzebowało” (s.13)

28.02.2013 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki. Tematem rozmów przy kawie było „Dobre ciało” E. Ensler. Książka napisana w sposób nowatorski, bardzo bezpośrednia. Skłania do refleksji i podnosi na duchu. A także pozwala na prowadzenie długich i owocnych dyskusji.

Przedstawione są w niej historie kobiet, które nienawidzą siebie, swojego wyglądu zewnętrznego oraz kobiet, które akceptują siebie, lecz presja społeczeństwa jest zbyt silna, więc dążą do zmian. W telewizji, kolorowej prasie piękni, młodzi, uśmiechnięci patrzą się do nas z okładki i wytykają niedoskonałości, nakłaniają do spróbowania nowego środka czy innego specyfiku po którym na pewno już będziemy piękniejsi, bardziej idealni… Zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami jak poprawić urodę czy pozbyć się nadmiaru ciała. Społeczeństwo nadało nam kobietom bolesną rolę Barbie, która, żeby przetrwać musi wstrzykiwać botoks, odsysać tłuszcz, redukować zmarszczki, robić brzuszki i najlepiej zagłodzić się na śmierć.

A przecież to wszystko to tylko zewnętrzna powierzchowność! Przecież w człowieku liczy się to co ma w sobie, piękno wewnętrzne, oryginalność. To, co sobą reprezentuje. Nie dajmy się zwariować światu! Największe znaczenie ma dusza człowieka i uśmiech, który potrafimy podarować drugiej osobie. Dobre ciało to mit. „Idealne ciało? Nic takiego nie istnieje. Ideał nie daje radości. Radość przynosi dążenie do ideału.” (s.96)

Więcej o: , , , , , ,

Skip to content