Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego

Muzeum Ziemi Wieluńskiej we współpracy z II LO im. J. Korczaka w Wieluniu realizuje projekt edukacyjny skupiony wokół postaci Bohdana Pilarskiego. Podążając śladami tej zasłużonej postaci młodzież gościła w naszej bibliotece na wyjątkowym spotkaniu z jego dobrym, wieloletnim przyjacielem Grzegorzem Szymańskim, który podzielił się wspomnieniami o tym zwykłym i niezwykłym człowieku zarazem.

Zaprezentował również fragmenty książki Pilarskiego, nagrania i zdjęcia ze swojego prywatnego archiwum. Wspomnieniami o nim podzieliła się również pani dyrektor biblioteki Katarzyna Idzikowska. Głos zabrał także Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. Bohdan Pilarski, kurier Armii Krajowej, dziennikarz propagator muzyki klasycznej, kierownik programowy Filharmonii Narodowej i parlamentarzysta, urodził się 24 września 1931 roku w Brzozowcu na Wileńszczyźnie. W latach 1943-1944 był członkiem oddziału Armii Krajowej, gdzie pełnił służbę kuriersko-zwiadowczą. Po wojnie rodzina Pilarskich osiadła w majątku Krupka koło Wieruszowa.

Zaangażowanie Bohdana Pilarskiego w sprawy społeczne i polityczne przeplatało się z działalnością muzyczną. Dzięki niemu polska muzyka, poprzez najwybitniejszych jej twórców i wykonawców, docierała pod przysłowiowe strzechy. Jako niestrudzony organizator życia kulturalnego i społecznego przez wiele lat przybliżał kulturę muzyczną mieszkańcom regionu wieluńskiego. Dzięki jego staraniom zorganizowano dziesiątki koncertów w Wieluniu, Ożarowie, Wieruszowie, Antoninie czy Bolesławcu. Bohdan Pilarski zmarł 3 czerwca 2018 r. Został pochowany na cmentarzu w Piaskach koło Bolesławca.

Skip to content