„Rzęsy na opak” w Dyskusyjnym Klubie Książki w Sokolnikach

Rzęsy na opak w DKK w SokolnikachW czwartkowe popołudnie 29.11.2012 spotkałyśmy się w Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki, by porozmawiać o książce D. Kornagi „Rzęsy na opak”. Z pozoru niewielka książeczka stała się tematem dosyć burzliwej dyskusji. Omawiana pozycja opowiada losy rodziny Procyków, żyjącej na jednym z blokowisk w Polsce, z punktu widzenia 12-letniej Oli. Zdominowana przez męża – hydraulika – alkoholika matka 4 dzieci zajmuje się domem i oczekuje na codzienne powroty męża z pracy, zastanawiając się w jakiej fazie upojenia alkoholowego wróci ten do domu. Chcąc zdobyć pieniądze na komunię syna, rodzice Oli płodzą piąte dziecko po obejrzeniu w telewizji polityków obiecujących becikowe. Historia tej rodziny po wielu przejściach kończy się z pozoru tragicznie, jednak czy tak będzie naprawdę?

W książce pokazany jest społeczny problem współuzależnienia całej rodziny od alkoholu. Forma przekazu świata dorosłych oczami dwunastolatki nie jest jednoznaczna, budzi kontrowersyjne odczucia. Trudny temat współuzależnienia pokazany jest z jednej strony w sposób bardzo dorosły, w innych momentach infantylny, naiwny. Zdania na temat książki były podzielone. Jednym podobała się bardziej, innym uczestniczkom mniej. Sądzę jednak, że świadczy to tylko o tym, iż temat wart był dyskusji, a wnioski i wrażenia każdy wyciąga sam.

Kolejne spotkanie 12 grudnia. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki weźmiemy udział w ogólnopolskiej dyskusji na temat książki J.K Rowling „Trafny wybór” zorganizowanej przez Instytut książki i Wydawnictwo Znak.

Więcej o: , , , , , ,

Skip to content