Rozstrzygniecie IV Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Sebyły

20 kwietnia 2015r w Kawiarence Artystycznej Wieruszowskiego Domu Kultury, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie IV Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Sebyły.

Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Wieruszowski Podczas rozdania nagród obecni byli między innymi Andrzej Szymanek Starosta Wieruszowski, Władysław Szeląg Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysław Garbiński Sekretarz Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, członkowie komisji konkursowej oraz opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie.

Uroczystość poprowadziła Katarzyna Idzikowska Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie. W imieniu komisji głos zabrała Eugeniusz Toruński, który zaprezentował również parę swoich wierszy Kolejnym punktem programu było odczytanie protokołu z rozstrzygnięcia konkursu.

Celem konkursu było: pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywnej twórczości w dziedzinie poezji, wyszukanie i promocja młodych poetów; zachęcanie młodzieży do uprawiania własnej twórczości poetyckiej, oddanie hołdu pomordowanym w Katyniu. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wieruszowskiego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było nadesłanie maksimum 3 wierszy, w trzech egzemplarzach, opatrzonych dowolnie wybranym godłem.

Na konkurs swoje wiersze nadesłało 16 uczniów ze szkól gimnazjalnych i jednej szkoły ponadgimnazjalnej z powiatu wieruszowskiego.

• Gmina Wieruszów: Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie
  • Gmina Bolesławiec: Publiczne Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu
  • Gmina Lututów: Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Lututowie, Zespól Szkól Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie
  • Gmina Łubnice: Publiczne Gimnazjum im. Armii gen. Andersa w Łubnicach

Prace oceniała komisja konkursowa w składzie:

1. Teresa Tomaszewska
  2. Eugeniusz Toruński
  3. Beata Waniek

Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

• I miejsce Marcelina Błach – Publiczne Gimnazjum im. Armii gen. Andersa w Łubnicach za wiersz „Łza”
  • II miejsce Natalia Semba – Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie za wiersz „Polska”
  • III miejsce Ewelina Dąbrowska – Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie w Wieruszowie za wiersz „Hałas czy cisza”

Wyróżnienia:

• Zuzanna Kubak – Publiczne Gimnazjum im. Armii gen. Andersa w Łubnicach za wiersz „Świadomość”
  • Klaudiusz Brzozowski – Gimnazjum im. Komisji Edukacji Narodowej w Lututowie za wiersz „Katyński las”
  • Julia Górecka – Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie w Wieruszowie za wiersz „Słońce”
  • Roksana Pawlik – Publiczne Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu za wiersz „Wysoka brzoza”
Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną za wiersz o tematyce wojennej
  • Joanna Jędras –Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie za wiersz „Żołnierze wyklęci”

Sponsorem nagród rzeczowych w finale konkursu był Starosta Wieruszowski oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie. Uroczystość uświetnił występ Weroniki Musiał.

Zdjęcia Patryk Hodera.