Rozpoczynamy realizację projektu Spotkania z Przeszłością

16 września 2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu oraz w Szkole Podstawowej  w Żdżarach  odbyło się spotkanie informacyjne z grupą młodzieży zainteresowanej projektem „Spotkania z przeszłością”                                                                                                       

Na spotkaniu z uczniami realizatorzy projektu: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie  oraz   Klub  Historyczno–Regionalny  GLORIA VICTIS   przedstawili cel i program projektu. Zadaniem projektu jest budowa plenerowego muzeum, ukazującego życie w zaborze i zrywy wolnościowe w powiecie wieruszowskim.  Ta plenerowa wystawa będzie zainstalowana w pobliżu unikatowej cerkiewki i pałacu rosyjskiego generała Iwana Łopuchinowa w miejscowości Chróścin, gdzie przebiegała granica zaborów miedzy Królestwem, a Prusami. Miejsce to jest symbolem ucisku miejscowej ludności w walkach o odzyskanie niepodległości, znaczące, ale mało popularne. Przy okazji spotkania uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii, dotyczącej Powstania Styczniowego i dowiedzieli się wielu historycznych  ciekawostek. Zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w inscenizacjach historycznych, które będą podsumowaniem projektu.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW ŁÓDZKIEGO DOMU KULTURY – INSTYTUCJI SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W RAMACH PROGRAMU „WSPÓŁORGANIZACJA PROGRAMÓW KULTURALNYCH NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO 2015”.

Więcej o: , ,

Skip to content