Powstanie Warszawskie 1944 – Wystawa w PBP w Wieruszowie

W siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie 31.08.2014 r. o godz. 12.00 odbyło się otwarcie wystawy “Powstanie Warszawskie 1944”. Organizatorami wystawy jest Starostwo Powiatowe w Wieruszowie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie. W czasie uroczystości obecni byli min. Starosta Andrzej Szymanek, Wicestarosta Mirosław Urbaś a także członkowie Zarządu Powiatu Jerzy Ajtner i Eugeniusz Książek oraz Waldemar Urbaniak przedstawiciel Urzędu Miejskiego.

Wystawa z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego składa się z kilku części. Cześć fotograficzna prezentuje zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Cześć multimedialna zawiera prezentacje oraz filmy o tematyce powstania. Znajduje się również ekspozycja książek i publikacji o tematyce powstania oraz ekspozycja rekwizytów z II Wojny Światowej z Izby Pamięci, znajdującej się przy Zespole Szkół w Sokolnikach. Wystawie towarzyszy także Kalendarium Powstania Warszawskiego oraz Geneza powstania i twórczość poetycka. a także piosenki upamiętniające powstanie.
Katarzyna Idzikowska Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej oprowadzając gości, podkreśliła jak wysoką cenę zapłacili za wolność powstańcy i przypomniała, że powstanie pochłonęło przeszło 150 tysięcy ofiar. Celem wystawy jest oddanie atmosfery tamtych dni i przypomnienie tragicznych losów powstańców i cywilnej ludności Warszawy, wobec której okupant niemiecki okazał się bezlitosny.

Dla zainteresowanych biblioteka udostępnia również wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie otwarta 63 dni, dokładnie tyle ile trwało powstanie. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Więcej o: , , ,

Skip to content