„Poetycka Noc Bibliotek czyli moc zapisana w słowach”

Zgodnie z zapowiedzią w Noc Bibliotek 11 października o godz. 16.00 przenieśliśmy się w świat poezji. „Poetycka Noc Bibliotek czyli moc zapisana w słowach” to tegoroczne hasło naszej imprezy, którą otworzyła pani Dyrektor Katarzyna Idzikowska, zapraszając wszystkich gości do wspólnego świętowania. Pierwszym punktem programu było rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Poetyckiego “Meandry Prosny” oraz wręczenie nagród laureatom. Komisja konkursowa w skład której wchodził Grzegorz Szymański- regionalista i poeta, Elżbieta Żłobińska- polonistka i bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Wieruszowie oraz Jadwiga Tomalkiewicz poetka, autorka wielu tomików poezji, postanowiła przyznać następujące miejsca

Kategoria I – szkoły podstawowe

I miejsce: Maja Wojtera i Maria Urbaniak

II miejsce: Kamila Buchajczyk

III miejsce: Hanna Stochmiał i Malwina Prokop

Kategoria I – szkoły ponadpodstawowe

I miejsce: Anna Sęk

II miejsce: Szymon Cichosz

III miejsce: Zuzanna Sulej

Kategoria – dorośli

Nagroda za udział i twórczość

Wiktoria Caban

Dyplomy i nagrody wręczali członkowie komisji oraz starosta wieruszowski Stefan Pietras.

Wszyscy laureaci- młodzi poeci zaprezentowali przed publicznością swoje nagrodzone wiersze. Następnie goście mieli okazje wysłuchać krótkiej prelekcji na temat” wieruszowskiej” poezji przez jedną z autorek książki “Codzienność w Wieruszowie nad brzegiem Prosny. Wiersze” Urszulę Szot. W związku z tym wywiązała się swobodna dyskusja uczestników Nocy Bibliotek i próba odpowiedzi na pytanie „Czy poezja jest potrzeba” ? Kolejnym punktem naszej imprezy było spotkanie autorskie Grzegorza Szymańskiego i promocja jego najnowszej książki pt.: „Budownictwo drewniane okolic Wieruszowa”, której nasza biblioteka jest wydawcą. Każdy uczestnik Nocy Bibliotek dostał bezpłatny egzemplarz książki wraz z autografem autora. Swoją obecnością zaszczycili nas również bohaterowie jednego z rozdziałów książki – „W drewnie zakochani” rzeźbiarze i twórcy ludowi z naszego terenu Wacław Zabłocki, Anna Zabłocka, Marcin Heto oraz Zbigniew Ajersch. Imprezie towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Urszuli Szot, przedstawiająca przyrodę, architekturę, kulturę Wieruszowa i okolic. Uczestnicy naszego spotkania jeszcze długo rozmawiali z autorem oraz naszymi gośćmi o „cudach” zaklętych w drewnie.