Podsumowanie projektu Spotkania z przeszłością

W ramach projektu „Spotkania z przeszłością” 7 i 8 listopada w Bolesławcu i w Chróścinie odbyły się imprezy podsumowujące nasz projekt. 7 listopada po nabożeństwie za ojczyznę na bolesławieckim rynku  miała miejsce inscenizacja wymarszu oddziału powstańczego z 1863 r. i pożegnanie żołnierzy przygotowana przez kilka grup rekonstrukcyjnych oraz młodzież z Gimnazjum w Bolesławcu.

8 listopada w niedzielne popołudnie przy baszcie w Bolesławcu o godz. 13.30 miała miejsce rekonstrukcja bitwy podczas Powstania Styczniowego z 1863 r, która rozegrała się w naszym regionie. Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, młodzież z gimnazjum w Bolesławcu oraz członkowie Klubu Historyczno – Regionalnego Gloria Victis zaprezentowali batalistyczne sceny, potyczki oddziału powstańczego z moskalami oraz  przemyt broni i zaopatrzenia dla powstańców.

Następnie w Chróścinie przy cerkwi o godzinie 15.00 miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne za ojczyznę z udziałem księży prawosławnych i katolickich. Nabożeństwo prowadził proboszcz parafii prawosławnej Częstochowskiej Ikony Matki Bożej Mirosław Drabiuk. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum w Plenerze przy cerkwi. Muzeum składa się z 8 paneli wystawowych, które przedstawiają życie mieszkańców w zaborze oraz  walki niepodległościowe.

Dwudniowe obchody Dnia Niepodległości w Bolesławcu i otwarcie Muzeum w Plenerze zostały zrealizowane  w ramach projektu „Spotkania z przeszłością”. Projekt współfinansowany  jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, Gminnego Ośrodka Kultury w Bolesławcu i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie.
Projekt współrealizowany wraz z Klubem Historyczno-Regionalnym „Gloria Victis”.

Dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom oraz tym którzy zaangażowali się w ten projekt:

Klub Regionalno-Historyczny GLORIA VICTIS Czastary, Sokolniki 
31 Pułk Piechoty Strzelców Kaniowskich Mszczonów
4 Pułk Piechoty Legionowej Kielce
Chrobry I Zduńska Wola
Złoty Krzyż Zduńska Wola
9 Rota 
3 Drużyna Harcerska im. Powstańców Wlkp. Mikstat
Kujawski Ochotniczy Odział AB 1763
GRH Arma Oleśnica
Koło Kobiet Aktywnych z Sokolnik i Czastar
Młodzież Gimnazjum z Bolesławca

Dziękujemy również fotografom Ryszardowi Zychowi, Henrykowi Matusiakowi i Urszuli Kani.

Wszystkim jeszcze raz dziękujemy a w szczególności Panu Tomaszowi Jaciukowi – głównemu inicjatorowi tego przedsięwzięcia.

Zapraszamy również na strony www.tugazeta.pl oraz www.powiatowy.pl na obszerne relacje z naszego projektu:
http://www.powiatowy.pl/2015/11/obchody-dnia-niepodleglosci-w-boleslawcu/
http://www.tugazeta.pl/1,widowisko-powstancze-i-otwarcie-muzeum,21017.html
http://www.tugazeta.pl/1,tak-swietuja-niepodleglosc-w-boleslawcu,21009.html
http://www.tugazeta.pl/1,w-niedziele-zapraszamy-do-boleslawca,21013.html

Więcej o: ,

Skip to content