Podsumowanie Powiatowego Konkursu Czytelniczego pn. Tydzień z życia gminy

W dniu 15 czerwca 2007 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Czytelniczego pn. „Tydzień z życia gminy”. Konkurs ogłoszony został przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie i zorganizowany przy współudziale: Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie oraz Gminnych Bibliotek Publicznych w: Bolesławcu, Czastarach, Galewicach, Lututowie, Łubnicach i Sokolnikach.

Celem konkursu było: doskonalenie umiejętności pisania tekstów, pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej młodzieży, sprawdzenie talentów literackich i plastycznych oraz zainteresowanie się lokalnym środowiskiem. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu powiatu wieruszowskiego. Konkurs miał charakter zarówno czytelniczy jak i plastyczny. Zadaniem uczestników było wykonanie gazety lokalnej (tygodnika), której tematem był tydzień z życia gminy.

Na konkurs wpłynęło ogólnie 8 prac. Łącznie w konkursie wzięło udział 37 uczniów z 6 szkół gimnazjalnych powiatu wieruszowskiego. Na konkurs wpłynęły następujące prace:

 • “Z grodu Wierusza”, tygodnik wykonany przez uczniów Gimnazjum nr 1 im Jana Pawła II w Wieruszowie.
 • “Wieść Gminna”, tygodnik wykonany przez uczniów Gimnazjum Pod Starym Dębem w Walichnowach.
 • „Co w naszej gminie piszczy”, tygodnik wykonany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Łubnicach.
 • “Tygodnik Lututowski”, tygodnik wykonany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Lututowie.
 • „Wieść gminna”, tygodnik wykonany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Bolesławcu.
 • „Nowinki z małej gminki”, „Nowiny z Gminy”, „Echo Czastar”, tygodnik wykonany przez uczniów Gimnazjum w Czastarach.

Pierwszy etap konkursu przebiegał na szczeblu gminy. Każda biblioteka w gminie wyłoniła finalistów, których praca zakwalifikowała się do eliminacji na szczeblu powiatu.

Do finału zakwalifikowało się 6 prac. Prace oceniała komisja konkursowa w składzie:Grzegorz Szymański – redaktor Powiatowego Tygodnika Ilustrowanego, Sylwester Sienkiewicz – podinspektor ds. kontaktów z mediami Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Wieruszowie, Elżbieta Wierzba – polonista, bibliotekarz.

Komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

 • I miejsce
  Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Lututowie za tygodnik, pn.: „Tygodnik Lututowski” w składzie redakcyjnym: Agata Wyrwas, Malwina Mierzwa, Monika Matławska, Marzena Matławska.
 • II miejsce
  Uczniowie Gimnazjum w Czastrach za tygodnik, pn.: „Nowinki z małej gminki” w składzie redakcyjnym: Marta Dwornicka, Milena Dubas, Michał Howis, Teresa Gnych, Michał Wełna.
 • III miejsce
  Uczniowie Gimnazjum w Bolesławcu za tygodnik, pn.: „Wieść Gminna”, w składzie redakcyjnym: Bartosz Nikodem, Maciej Gosławski, Karolina Piasta, Joanna Lis, Piotr Pastusiak.

Wyróżnienia:

 • Uczniowie Gimnazjum pod Starym Dębem w Walichnowach za tygodnik, pn.: „Wieść Gminna”, w składzie redakcyjnym: Monika Karbowska, Magdalena Doruch, Klaudia Nowak, Edyta Sobczak, Kamila Waligóra.
 • Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie za tygodnik, pn.: „Z grodu Wierusza”, w składzie redakcyjnym: Magdalena Zimoch, Karolina Sergiel, Angelika Peljak, Barbara Różańska, Karolina Sołyga.

Komisja postanowiła również przyznać dyplomy uznania dla pozostałych uczestników konkursu. Dyplomy otrzymali:

 • Uczniowie Gimnazjum w Łubnicach za tygodnik, pn.: „Co w gminie piszczy???”, w składzie redakcyjnym: Alicja Cichosz, Karolina Siódmiak, Ola Mendel.
 • Uczniowie Gimnazjum w Czastrach za tygodnik, pn.: „Nowinki z gminy” w składzie redakcyjnym: Paweł Piątek, Tomasz Kasztan, Martyna Perdek, Anita Bednarczyk, Sylwester Grzesiak.
 • Uczniowie Gimnazjum w Czastrach za tygodnik, pn.: „Echo Czastar” w składzie redakcyjnym: Angelika Sudomirska, Katarzyna Białek, Ewelina Białek, Magdalena Wójciak, Krystian Szymański.

Nagrody wręczali Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek oraz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie Katarzyna Idzikowska.

Sponsorem nagród rzeczowych w finale konkursu jest Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Księgarnia GLOBUS oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie.

W imieniu Wójta Gminy Bolesławiec Leszka Dominasa wszystkich uczestników konkursu powitała na ziemi bolesławieckiej Danuta Janiaczyk sekretarz Gminy Bolesławiec.

Uroczystość podsumowania Powiatowego Konkursu Czytelniczego uświetnił występ uczniów z Gimnazjum w Bolesławcu, którzy przygotowali kabaretową wersję „Czerwonego kapturka”. Na szczególne słowa uznania zasługuje gospodyni spotkania czyli pani Halina Wajnert Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu, która wspaniale przygotowała całą uroczystość.

Więcej o:

Skip to content