Opłatek wigilijny i Dziewczyny z Portofino

W tym zabieganym czasie przedświątecznym, we wtorek 16 grudnia 2014r spotkały się panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, by złożyć sobie życzenia wigilijne, ale również podyskutować o przeczytanej książce.

Tworzymy taką biblioteczną, czytającą rodzinę, więc nie obyło się bez opłatka i serdecznych życzeń na Święta i Nowy Rok. Miłym akcentem spotkania były też upominki wręczone klubowiczkom.

Następnym punktem naszego spotkania, była rozmowa o książce Grażyny Plebanek „Dziewczęta z Portofino”. Tytułowe dziewczyny to cztery przyjaciółki z warszawskiego osiedla: Mania- córka alkoholików, wychowuje się właściwie sama, Hanka – dziewczyna, która wie co chce od życia, córka partyjnego działacza, rodzice chcą ja jak najszybciej wydać za mąż, Agnieszka – piękna dziewczyna, córka lekarza wychowywana przez nianię, marzy by zostać lekarzem, Beata – córka opozycjonisty, wywrotowca, nie wie co chce robić w życiu, jej dom to miejsce spotkań i aresztowań.

Poznajemy je w połowie lat siedemdziesiątych. Przez następne dwadzieścia lat, jesteśmy świadkami ich życia. Przeżywamy wraz z nimi pierwszą komunię, problemy w rodzinach, pierwsze zauroczenia i miłości, ale i rozczarowania. Dziewczęta pochodzą z różnych środowisk, ich przyjaźń pokonuje wiele przeszkód, by być ze sobą na dobre i na złe. Książka dość wiernie oddaje klimat schyłku PRL-u. Dla nas, ten czas nie jest obcy, więc wywiązała się fajna, wspomnieniowa dyskusja o czynach społecznych, wiszeniu na trzepaku, czy też pustych półkach i kolejkach.

Dołączyła do nas nowa klubowiczka, z czego bardzo się cieszymy. Następne spotkanie w styczniu – już w Nowym Roku. Wszystkim miłośnikom książek, jak również tym, którzy śledzą nasze spotkania, życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku 2015.

Więcej o: ,

Skip to content