Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki nad pierwszą książką dla dorosłych J.K. Rowling “Trafny wybór”

12 grudnia 2012 o godzinie 18.00 miała miejsce Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki nad pierwszą książką dla dorosłych J.K. Rowling “Trafny wybór”, organizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. Wśród 150 klubów do akcji włączył się również Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki. W kameralnym gronie zaczęłyśmy dyskutować o mieszkańcach Pagford, ich zachowaniach i problemach.

Uznałyśmy, że Rowling w ciekawy sposób przedstawiła rolę samorządu, pokazała jego barwność, jego wpływy na lokalne społeczeństwo. Ujawniła w literacki sposób, że wszędzie-nawet w tak małej społeczności- panują układy i powiązania. Wspólnie stwierdziłyśmy, że temat książki jest ciekawy, aczkolwiek ogromna szczegółowość opisów przeszkadzała w czytaniu.

Jak się okazało społeczeństwo przedstawione w „Trafnym wyborze” jest bardzo podobne do naszych polskich lokalnych społeczności. Większość z nas, podobnie jak radni z Pagford w „Trafnym wyborze” ma jakieś ukryte sekrety, problemy. A Ducha_Barry’ego_Fairbrothera, który wprowadził całe zamieszanie spotykamy codziennie pod ukrytymi nickami osób piszących na lokalnych portalach społecznościowych.

Poza wyborami do rady gminy Rowling pokazała również problemy młodzieży. Napisała o nich wprost, nie owijając w bawełnę. Podała jak na tacy, że młodzież nie tylko zajmuje się szkołą i nauką, ale też w wolnym czasie szuka zajęć, by móc integrować się z rówieśnikami. Podczas wspólnych pasji nie ma znaczenia status społeczny, stan majątku czy pochodzenie. Ważne jest towarzystwo i wzajemne relacje.

Książka początkowo mało ciekawa, z upływem stron wzbudza w czytelniku coraz większe zainteresowanie. Początkowe negatywne oceny zmieniają się wraz z przerzuceniem ostatniej stronicy. Dla zainteresowanych książka dostępna jest w Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki.

Więcej o: , , ,

Skip to content