Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni…

21 maja 2013 odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski pt. „Poszli nasi w bój bez broni”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki oraz Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, które ufundowało nagrody dla uczestników. Patronat medialny nad konkursem objął Ilustrowany Tygodnik Powiatowy.

Do konkursu przystąpiło 13 uczestników z 4 gimnazjów z powiatu wieruszowskiego: z Łubnic, Sokolnik, Walichnów i Wieruszowa. Zadaniem uczestników było przygotowanie repertuaru o tematyce Powstania Styczniowego. Recytowane utwory miały być głosem za lub przeciw temu wydarzeniu, opisywać przeżycia i emocje związane z tragedią Powstania, przedstawiać refleksję.

Jury w składzie Katarzyna Idzikowska, Zofia Siwik oraz Edyta Garczarek oceniały uczestników pod względem bezbłędnego opanowania tekstu, doboru i interpretacji utworu, poprawności wymowy oraz ogólnego wrażenia artystycznego.

Jury przyznało:

• I miejsce Zuzanna Waniek –Gimnazjum Sokolniki
  • II miejsce Mrugała Natalia–Gimnazjum Walichnowy
  • III miejsce Kołodziej Patrycja –Gimnazjum Sokolniki
  • Wyróżnienie Herbeć Monika –Gimnazjum Sokolniki

Pozostali uczestnicy: Błach Marcelina, Gaj Adrianna, Inglot Sylwia, Juszczak Aleksandra, Kostrzewa Natalia, Ochędzan Łukasz, Olejnik Marita, Otorowska Anita oraz Woźniak Julia otrzymali nagrody za udział w konkursie. Wszyscy zostali również uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
W przerwie konkursu uczestnicy mieli możliwość oglądania wystawy pt. W krwawym polu srebrne ptaszę … o czym mówią pieśni powstania styczniowego”, która została sfinansowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Wystawa została zorganizowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną.