Narodowe Czytanie przy wieruszowskim aeroplanie

7 września  o godz. 16.00 w parku przy wieruszowskim samolocie w ramach ogólnopolskiej  akcji Narodowe Czytanie 2019, odbywającej się po raz 8  pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej wybrane nowele przygotowali i przeczytali  bibliotekarze, uczniowie, włodarze miasta i powiatu oraz mieszkańcy.

Zaprezentowane zostały fragmenty nowel: „Katarynka” Bolesława Prusa -Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszalska Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie oraz Biblioteka Pedagogiczna, „Dym” Marii Konopnickiej – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie oraz „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego- Powiatowa Biblioteka Publiczna. Czytali także włodarze naszego miasta i powiatu starosta wieruszowski Andrzej Szymanek oraz z-ca burmistrza Marta Siubijak.

Przy okazji wydarzenia został przygotowany obóz powstańczy i inscenizacja potyczki  z okresu Powstania Styczniowego. Inspiracją inscenizacji była nowela „Rozdziobią nas kruki, wrony..” W inscenizacji wzięły udział   grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Rekonstrukcji  Historycznej GLORIA VICTIS, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Złoty Krzyż” i  „Chrobry I”  ze Zduńskiej Woli,  oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Rota

Biblioteki składają podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do akcji „Narodowe Czytanie” Podziękowania dla Bolesława Bednarka za prowadzenie imprezy, starosty wieruszowskiego Andrzeja Szymanka i viceburmistrz  Marty Siubijak  za fantastyczne wcielenie się w swoje role, Ryszarda Zycha za piękne zdjęcia, młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i ze Szkoły Podstawowej nr 3  w Wieruszowie za kreatywność, pomysłowość i aktywne uczestnictwo w imprezie, Grupom Rekonstrukcji Historycznej  „Chrobry I”, „Złoty Krzyż”, „Gloria Victis”  za przygotowanie inscenizacji. Dziękujemy również wieruszowskim mediom. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Wieruszowa za wspólne czytanie oraz wspólną zabawę i zapraszamy za rok.