Kobiety dyktatorów – Diana Ducret

W gorące popołudnie 29.07.2014r spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, aby porozmawiać o bardzo ciekawej, historycznej książce „Kobiety dyktatorów” – Diane Ducret.

Poznałyśmy kobiety i kochanki największych przywódców świata XX wieku: Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina, Bokassy, Ceausescu i Salazara. Każdy z nich miał liczne grono kobiet, które go otaczały. Obowiązkowo musiała być żona, tego wymagało stanowisko i liczne kochanki. Każda z nich chciała być najważniejsza. Były to kobiety inteligentne i wyniosłe, jednocześnie piękne i bardzo kobiece. Wszelkimi sposobami dążyły do władzy, a przy tym i bogactwa. To one w większości kierowały karierą męża, dbały o ich wygląd i wizerunek, w wielu sprawach ich zdanie się liczyło. Znosiły poniżanie, niedogodności, dziwactwa swoich mężczyzn, liczne zdrady, jednocześnie bezgranicznie uwielbiając swego władcę. Wydaje się, że ci okrutni dyktatorzy, pozbawieni są uczuć – bo budzą strach i potępienie. A tyle kobiet ich kochało, uwielbiało, niektóre razem z nimi poniosły śmierć.

Ta książka ujawnia niesamowite portrety przywódców i ich kobiet. Dyskutując o bohaterach, zastanawiałyśmy się, co w nich widziały kobiety, że tak bardzo ich kochały, co nimi kierowało lokując uczucia w takich osobach. Jaka była ta miłość do nich: czysta czy żądna władzy? Jaką kobietą trzeba być, żeby kochać tyrana, zbrodniarza czy kłamcę. W książce poznajemy wiele listów miłosnych pisanych do władców przez kobiety z różnych warstw społecznych . Poznać można słabości dyktatorów oraz pewną część historii.

Polecamy tą książkę na sierpniowe dni wakacji.

Więcej o: , ,

Skip to content