IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Powiecie Wieruszowskim

IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, to doroczne święto czytania organizowane przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku w jego organizację zaangażowanych jest ponad 5060 koordynatorów kampanii czytania z blisko 2400 miejscowości. Bardzo często są to bibliotekarze i nauczyciele.

W całym kraju w bibliotekach, szkołach i centrach kultury przez cały tydzień odbywać się będą seanse czytania najmłodszym. W tym roku nowością OTCD będą wydarzenia w polskim i czeskim Cieszynie, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Czytania nad Olzą, w tym roku pod hasłem “Czytanie zbliża narody”. Do tej wspaniałej kampanii jak co roku włączyła się również Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie.

Do wspólnego czytania dzieciom zaprosiła przedstawicieli min. Starostwa Powiatowego, Policji i Straży Pożarnej, Urzędu Miejskiego. Wszyscy zaproszeni goście chętnie zgodzili się poczytać naszym pociechom. W wieruszowskich szkołach, przedszkolach, świetlicach, szkołach i bibliotekach odbyły się imprezy czytelnicze dla dzieci, konkursy literackie i plastyczne, inscenizacje, wystawy. W to doroczne święto czytania włączyli się ludzie różnych zawodów i środowisk: radni, nauczyciele, bibliotekarze itp.

28 maja 2010 – Publiczne Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Wieruszowie i Publiczne Samorządowe Przedszkole nr 3 w Wieruszowie

28 maja br. głośne czytanie odbyło się w wieruszowskich przedszkolach: Publicznym Przedszkolu Samorządowym nr 1 oraz w Publicznym Samorządowym Przedszkolu nr 3. Przed dziecięcą publicznością wystąpili: Rzecznik Komendy Policji Powiatowej w Wieruszowie Radosław Szkudlarek, strażak Dariusz Górecki, Anna Niełacna przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Wieruszowie oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Wieruszowie: Karolina Boguś, Urszula Brzezińska i Sylweriusz Sienkiewicz. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy znanych poetów polskich w wykonaniu tak znakomitych gości. Przygotowały także dla gości własnoręcznie wykonane prezenty. Na zakończenie imprezy goście rozdali dzieciom słodkie niespodzianki.

31 maja III Festiwal Piosenki z bajki

31 maja br. już po raz trzeci odbył się Festiwal pn.: “Piosenki z bajki” (przeczytaj także informację o przebiegu Festiwalu), nad którym honorowy patronat objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Starostwo Powiatowe w Wieruszowie. W koncercie galowym wystąpili uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki z powiatu wieruszowskiego, którzy zakwalifikowali się do finału imprezy i śpiewali swoje bajkowe piosenki. Złożono również podziękowania wszystkim, którzy chętnie włączają się do akcji głośnego czytania.

1 czerwca Klasa III d ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wieruszowie

1 czerwca br. Powiatowa Biblioteka Publiczna gościła klasę III d wraz z wychowawczynią Marią Matyją. Dzieci miały okazję zapoznać się z funkcjonowaniem biblioteki. Zapoznały się również z książeczkami napisanymi przez ich koleżanki i kolegów, biorących udział w czytelniczych konkursach powiatowych i wysłuchały wymyślonych przez rówieśników baśni i legend.

2 czerwca 2010 – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie

2 czerwca br. przed szkolną, dziecięcą publicznością w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie oraz w Oddziale Szkoły Podstawowej nr 1 wystąpili znakomici goście. Jak co roku nie zabrakło służb mundurowych. Policję reprezentował Jerzy Nowojewski i Paweł Gnych a straż pożarną Dariusz Górecki i Grzegorz Misiek. Czytała również pani Urszula Brzezińska i Karolina Boguś -przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Wieruszowie. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy w wykonaniu tak znakomitych gości. Dzieci w podziękowaniu przygotowały dla gości własnoręcznie wykonane prezenty. Na zakończenie całej imprezy uczniowie otrzymali od gości koszyk smakołyków. W szkole, nad całą imprezą, czuwała pani Beata Łuczak nauczycielka klas I-III oraz pani dyrektor SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie Beata Piekielna.

Warto również zaznaczyć, że do tej ogólnopolskiej kampanii włączyły się także biblioteki z całego naszego powiatu. Nad całością imprez czuwała Elżbieta Wierzba koordynator wojewódzki kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

W Łodzi OTCD będzie miał w tym roku charakter integracyjny – “Lokomotywa” będzie czytana w wielu językach, nawet migowym. W Poznaniu odbędzie się maraton czytania i opowiadania dzieciom, w Świdniku – seria spotkań pod znakiem twórczości Marii Konopnickiej, a w Żorach bibliotekarki odwiedzą dzieci w˙szpitalach w˙ramach akcji “Czytanie uzdrawia”.

W Wolbromskim Centrum Kultury w poniedziałek odbędzie się też konferencja pt. “Jak kochać dziecko”, której tematem będzie zdrowie emocjonalne dziecka, rola czytania w˙wychowywaniu i˙zapobieganiu zaburzeniom emocjonalnym, wpływ mediów elektronicznych na˙rozwój i˙postawy dzieci i˙młodzieży. Wykłady wygłoszą m.in. psycholog Dorota Zawadzka – znana jako “superniania”, oraz Irena Koźmińska – założycielka i˙prezes Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Celem OTCD jest przypomnienie dorosłym, jak dobry wpływ na rozwój dziecka ma czytanie mu głośno, np. przez 20 minut dziennie. Badania przeprowadzone przez Ośrodek Ewaluacji na zlecenie fundacji, sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pokazują, że w placówkach, które wprowadziły regularne głośne czytanie przedszkolakom i uczniom, następuje wzrost zrozumienia tekstów i poleceń, poprawa koncentracji dzieci, poprawa ich wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost poczucia humoru i chęci do współpracy, rozwój więzi pomiędzy uczniami, a także pomiędzy uczniami i czytającym nauczycielem.

Więcej o: , , , , , ,

Skip to content