II Powiatowy Konkurs Poetycki im. Władysława Sebyły już za nami

W miniony piątek, 29 kwietnia, w Kawiarence artystycznej Wieruszowskiego Domu Kultury, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego im. Władysława Sebyły.

Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek, podczas rozdania nagród obecni byli także między innymi Władysław Szeląg Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, Władysław Garbiński Sekretarz tegoż Towarzystwa, Anna Niesobska Dyrektor Wieruszowskiego Domu Kultury oraz Halina Paluch z Biblioteki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.

Uroczystość rozpoczął Władysław Szeląg swoim przemówieniem zatytułowanym „Flet umiera… niech ożyje flet!”. Była to krótka nota biograficzna Władysława Sebyły, zamordowanego w wieku 38 lat w Charkowie. Prezes Towarzystwa mówił: „Przywołajmy, więc wielkiego poetę, zdobywcy „Złotego Wawrzynu” i nadajmy imię konkursowi dla młodych autorów (…)”.

Po krótkim wstępie rozpoczęło się rozdanie nagród dla uczestników konkursu.

1. Pierwsze miejsce zajął Radosław Nolbert, uczeń Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach, za wiersz „Uczucia”, w którym poszukuje miłości do drugiego człowieka.
  2. Drugie miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół z Sokolnik, Katarzyna Słowik, za wiersz „Dziękuję Wam Rodzice”.
  3. Trzecie miejsce zajęła uczennica także z Sokolnik, Magdalena Białek, za wiersz „Wiara”.

Ponadto Anita Dziekan, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, otrzymała wyróżnienie za całokształt twórczości, wyłoniono także dwie nagrody specjalne za wiersz związany tematycznie ze zbrodnią katyńską, nagrody otrzymały, Agnieszka Sadowa, uczennica Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Czastarach oraz Katarzyna Grzesiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.

Prace oceniała komisja konkursowa, w skład, której wchodzili Władysław Szeląg, przewodniczący jury, Anna Niesobska, Dyrektor WDK oraz Urszula Kania, nauczyciel.

Nagrody rzeczowe ufundowali Starosta Wieruszowski, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie oraz Towarzystwo Historyczne im. Szembeków. Finalizacją uroczystości była recytacja wierszy Władysława Sebyły w wykonaniu uczni Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieruszowie.