Gloria Victis, czyli żywa lekcja historii – spotkania z cyklu Mieszkańcy powiatu i ich pasje

W ramach cyklu „Mieszkańcy powiatu i ich pasje” 22 stycznia 2015r w Powiatowej Bibliotece Publicznej oraz w bibliotece szkolnej w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie odbyły się żywe lekcje historii. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 5 b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieruszowie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie. Żywe lekcje historii zaprezentowali uczniom członkowie Klubu Historyczno-Regionalnego „Gloria Victis”- pasjonaci historii naszego regionu – z okazji 151 rocznicy wybuchu  Powstania Styczniowego.

Lekcja rozpoczęła się barwną opowieścią o czasach Powstania Styczniowego. Tomasz Jaciuk przedstawił realia tamtych czasów, omówił znaczenie tego jakże ważnego Zrywu Narodowego Polaków, który miał wpływ na przyszłość całego narodu polskiego. Przedstawił także wątki związane z Powstaniem Styczniowym na terenie naszego regionu. Niezwykle ciekawa, żywa lekcja historii o ludziach, którzy z takim poświęceniem przelewali krew za wolność, dopełniona została przez stroje powstańcze, w jakie byli ubrani członkowie Klubu – Tomasz Jaciuk, Weronika Jaciuk, Sławomir Kraczyński i Ireneusz Karbowski. Dodatkowo pani Weronika w stroju kobiety z tamtego okresu opowiadała o roli kobiet w powstaniu. Goście zaprezentowali również rekwizyty z tamtych lat: broń oraz przedmioty codziennego użytku. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów o czym świadczyć może bardzo wiele pytań kierowanych do członków Klubu.

Klub Historyczno-Regionalny „Gloria Victis” tworzą prawdziwi ludzie z pasją. Ludzie, którzy kochają historie naszego regionu i chcą zachować o niej pamięć. Nawiązują do wartości polskich tradycji patriotycznych, które celebrowane, na co dzień uświadamiają nam, że „przeszłość buduje teraźniejszość i przyszłość”, czego dowodem jest czczenie w naszej „malej ojczyźnie” pamięci Polaków poświęcających swoje życie za ojczyznę.
Powiatowa Biblioteka Powiatowa w Wieruszowie dziękuje członkom Klubu Gloria Victis za przyjęcie zaproszenia do wzięcia udziału w spotkaniu z cyklu „Mieszkańcy powiatu i ich pasje” i za piękną żywą lekcję historii.

Więcej o: , , ,

Skip to content