Gimnazjalista – Finansista w Lututowie

Wizyta w Rejonowym Banku Spółdzielczym oraz warsztaty edukacyjne – 28 lipca 2005 r. w ramach projektu „Gimnazjalista –finansista”, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie, młodzież z gimnazjum w Lututowie uczestniczyła w spotkaniu w banku oraz w warsztatach edukacyjnych.

Po Rejonowym Banku Spółdzielczym przewodniczką gimnazjalistów była pani Sylwia Kurzaj – Naczelnik Wydziału Handlu Marketingu Komercji, która przedstawiła młodzieży historię oraz zasady funkcjonowania banku. Zapoznała gimnazjalistów z ofertami banku dla firm. Przedstawiła szeroką gamę produktów umożliwiających dogodne prowadzenie działalności, omówiła różnego rodzaju kredyty, przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej. Wyjaśniała również młodzieży w sposób bardzo przystępny trudne terminy bankowe. Pani Naczelnik pokazała także młodzieży bank „od kuchni” oraz zasady działania bankomatu.

Po wizycie w banku gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, zorganizowanych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lututowie, prowadzonych przez panią Małgorzatę Szachtę, szkoleniowca z Poddębickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Celem warsztatów edukacyjnych było zapoznanie gimnazjalistów z zasadami funkcjonowania gospodarki rynkowej. Pani Małgorzata Szachta przedstawiła gimnazjalistom krótkie ABC prowadzenia małego biznesu. Wiedza teoretyczna została tu połączona z ćwiczeniami. Na początku uczniowie wypełniali ankietę, dotyczącą predyspozycji do prowadzenia działalności gospodarczej. Po wykładzie gimnazjaliści wykonywali różnego typu ćwiczenia w grupach oraz wypełniali i omawiali dokumenty urzędowe, wymagane przy zakładaniu własnego biznesu. Na koniec warsztatów pani dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Katarzyna Idzikowska zaprezentowała gimnazjalistom Portal Edukacji Ekonomicznej NBP (NBPPortal), który daje dostęp m.in. do wirtualnej biblioteki wiedzy ekonomicznej oraz do interaktywnych kursów, gier i zabaw strategicznych dla młodzieży oraz dla wszystkich, zainteresowanych ekonomią. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali Certyfikaty ABC Małego Biznesu.

Zobacz zdjęcia z wizyty gimnazjalistów w Banku Spółdzielczym w Lututowie

Projekt edukacji ekonomicznej, w którym brali udział gimnazjaliści, może być realizowany dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Banku Polskiego.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie bardzo dziękuje panu Prezesowi Rejonowego Banku Spółdzielczego Marianowi Ficie za miłe przyjęcie gimnazjalistów w siedzibie banku w Lututowie oraz za pomoc przy realizacji projektu pn. „Gimnazjalista-finansista”.