Finał Konkursu Powiatowego pn.: Album ginących zawodów

21 maja 2010 r. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu powiatowego “Album ginących zawodów”.

Celem konkursu było stworzenie listy ginących zawodów z powiatu wieruszowskiego w formie albumu, aby młodzi ludzie i następne pokolenia nie zapomnieli o zawodach swoich dziadków i pradziadków.

Adresatami konkursu byli uczniowie klas V i VI szkół podstawowych powiatu wieruszowskiego .Na konkurs na szczeblu powiatowym zakwalifikowało się 10 prac.

W konkusie brały udział następujące szkoły:

  • Gmina Wieruszów: Szkoła Podstawowa w Pieczyskach
  • Gmina Bolesławiec: Szkoła Podstawowa w Żdżarach
  • Gmina Czastary: Szkoła Podstawowa w Parcicach
  • Gmina Galewice: Szkoła Podstawowa w Galewicach
  • Gmina Sokolniki: Zespół Szkół w Sokolnikach im. Jana Pawła II

Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: Krystyna Czernecka – przewodnicząca jury, Małgorzata Zych – pracownik WDK, Halina Woźniak – twórca ludowy,
Agnieszka Dudek – polonista.

Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce: Klaudia Janiszewska i Magdalena Śmiałek- Szkoła Podstawowa w Parcicach
II miejsce: Patrycja Galińska i Roksana Kot- Szkoła Podstawowa w Parcicach
III miejsce: Ola Kowalik – Szkoła Podstawowa w Galewicach

Wyróżnienie: Hubert Ocimek -Szkoła Podstawowa w Galewicach oraz Gabriela Szymanek i Anita Piechota- Szkoła Podstawowa w Parcicach.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu obecni byli m.in. Pan Starosta Andrzej Szymanek, Pani Krystyna Czernecka -radna Powiatu Wieruszowskiego, którzy wraz z Panią dyrektor PBP w Wieruszowie Katarzyną Idzikowską wręczali młodzieży nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Młodzież biorąca udział w konkursie wraz z opiekunami miała okazję również poznać przedstawicieli ginących zawodów. Pokazali oni młodym uczestnikom konkursu, na czym polega ich praca, która w dzisiejszych czasach jest już zapomniana lub mało popularna.

Wśród zaproszonych przedstawicieli ginących zawodów był Pan Henryk Staszko, rzeźbiarz z Kuźnicy Skakawskiej. Opowiadał on o trudnej sztuce, jaką jest rzeźbiarstwo, a także pokazał swoje umiejętności młodej widowni rzeźbiąc podczas uroczystości.

Ponadto zaproszony został także Pan Jan Juszczak, z zamiłowania pszczelarz z Sokolnik, który opowiedział młodzieży o swoim trudnym i wymagającym ostrożności zawodzie.

Zaproszona została również Pani Halina Woźniak , hafciarka z Koła Gospodyń Wiejskich z Mieleszyna. Pokazała ona młodym ludziom swoje prace i opowiedziała o sztuce haftowania.

Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała opowieści o ginących zawodach. W świecie, w którym dominuje plastik i mechanizacja, powrót do rękodzieła staje się ponownym odkrywaniem tego, co naturalne, przyjazne człowiekowi i w swej istocie ściśle związane z jego tradycją i kulturą.W przyszłości biblioteka chce kontynuować tego typu konkursy. Ideą takich konkursów jest promowanie autentycznych dzieł ludzkich rąk oraz próba ocalenia od zapomnienia zawodów, które powoli odchodzą w niepamięć.

Więcej o: , , ,

Skip to content