Festiwal Fotografii i grupa fotograficzna LUtart w Lututowie

Od lutego Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie ruszyła z projektem „Festiwal Fotografii” , dzięki któremu powstała grupa fotograficzna LUTart. Projekt ten jest realizowany w ramach programu Równa Szanse 2015 współfinansowane przez Polsko -Amerykańska Fundację Wolności administrowanego przez Polska Fundacje Dzieci i Młodzieży. Tak dla przypomnienia GBP otrzymała dotację w wysokości 8500zł.

Pomysł na projekt wyniknął z obserwacji dotyczących potrzeb młodzieży ich pomysłów na rozwój gminy, wykorzystanie istniejących szans i zasobów społeczności. Zadaniem projektu jest zainteresowanie młodzieży sprawami lokalnymi i systematycznym zaangażowaniem ich w życie swojej społeczności. LUTart jest grupą, która oprócz zainteresowań fotograficznych chce mieć udział w procesie podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z grupa młodzieży na poziomie lokalnym , która do tej pory nie miała głosu, nie uczestniczyła aktywnie w życiu społecznym gminy.
Dzięki działaniu grupy LUTart młodzież rozwijać będzie kluczowe umiejętności obywatelskie oraz zyskają przekonanie, że lokalne sprawy publiczne są ważne i godne ich uwagi. Głównymi działaniami będzie promocja projektu, udział oraz organizacja wydarzeń artystycznych, przeprowadzenie akcji ekologicznych, charytatywnych, kulturalnych, wystaw, udział w warsztatach fotograficznych. Projekt ten będzie ziarenkiem “na dobry początek”. Młodzież będzie realizować swoje przedsięwzięcia od zaplanowania scenariusza, harmonogramu budżetu, podziału obowiązków po ewaluację.

Odbiorcami będzie młodzież oraz mieszkańcy z gminy Lututów.

Głównym celem projektu „Festiwal Fotografii” jest zwiększenie aktywności młodzieży w życiu publicznym i społecznym Gminy Lututów jak również rozwinięcie umiejętności pracy w grupie, pozyskiwania wsparcia społecznego poprzez poznanie lokalnego środowiska, odpowiedzialności , samodzielności w realizacji zadań, nawiązywanie nowych relacji społecznych oraz wsparcie młodzieży w samodzielnej realizacji inicjatywy z zakresu wolontariatu. Zadaniem projektu jest zainteresowanie młodzieży fotografią, umożliwienie rozwoju talentu, pomoc w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu pasji, rozwijaniu wrażliwości na piękno oraz estetyką , rozwijaniu kreatywności, wzbudzeniu wrażliwości na piękno otaczającego nas świata.

Za nami już pierwsze spotkania i warsztaty fotograficzne, które prowadzi zawodowy fotograf Pan Tomasz Cieśla. Wiodącym tematem projektu jest pokazanie przy pomocy fotografii wyjątkowych niepowtarzalnych chwil, wypowiedzenia się na temat swojej miejscowości, ludzi, świata fauny i flory, ocalenia w fotograficznych kadrach ginącego piękna. Poprzez fotografię pokarzą różne aspekty życia, będą na nowo odkrywać swoje środowisko lokalne przez oko obiektywu.
Całość projektu zostanie zakończona uroczysta wystawą, ale do tego tematu jeszcze wrócimy….

Więcej o: , ,

Skip to content