Dotacje na zakup nowości wydawniczych Biblioteki Narodowej

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie w 2007 r. otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych. Dotacja jest realizacją tzw. Priorytetu I: Rozwój księgozbiorów bibliotek, w ramach Narodowego Programu Promocja czytelnictwa. Kwota dotacji w tym roku wyniosła 13 000 zł. Pozyskane środki biblioteka przeznaczyła głównie na zakup podręczników dla studentów.

Łącznie zakupiono 302 książki z takich dziedzin jak ekonomia, bankowość, zarządzanie rachunkowość, prawo, psychologia, pedagogika, socjologia, medycyna oraz chemia. Wszystkie biblioteki publiczne naszego powiatu otrzymały w tym roku dotacje na zakup nowości wydawniczych. Całkowita kwota dotacji dla bibliotek publicznych powiatu Wieruszowskiego wyniosła 66 800 zł, z czego:

  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie otrzymała – 10 900 zł,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Bolesławcu – 7 500 zł,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Czastarach – 7 000 zł,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Galewicach – 7 000 zł,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie – 7 200 zł,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnicach – 7 200 zł,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Sokolnikach – 7 000 zł.

W określeniu wysokości środków na zakup nowości kierowano się wskaźnikami czytelnictwa w poszczególnych gminach, dokonaniami bibliotek oraz trudnościami w uzupełnianiu zbiorów bibliotecznych. Większą część pozyskanych środków biblioteki przeznaczyły na zakup wydawnictw popularnonaukowych, słownikowych i encyklopedycznych. Nie zapomniano także o lekturach szkolnych, literaturze pięknej dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

Biblioteki liczą na mecenat państwa także w latach przyszłych, który umożliwi im systematyczne uzupełnianie księgozbiorów w poszukiwane przez czytelników pozycje książkowe.

Więcej o: ,

Skip to content