DKK w Sokolnikach – książka Będę u Klary

„Tak naprawdę mamy w życiu tylko jedną tajemnicę: Nie wiemy kiedy umrzemy (…)- Inne wcześniej czy później wychodzą na jaw”.

16 kwietnia 2015r odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Sokolnikach. Tym razem tematem przewodnim była książka Grażyny Bąkiewicz „Będę u Klary”. Ta z pozoru młodzieżowa książka porusza bardzo wiele trudnych tematów. Czytelnicy trylogii pieniawskiej głównego bohatera pamiętają z wcześniejszych powieści pt. „O melba” i „Stan podgorączkowy”.

Aleksander Tarwid jest synem wpływowego biznesmena, jednocześnie gangstera, który niejednokrotnie wyciągnął syna z kłopotów dając łapówki policji. W zamian oczekuje bezwarunkowego oddania i bezdyskusyjnego wykonywania poleceń. Pech chce, że przypadkowo Olek trafia do wsi, przez którą ojciec planuje zbudować autostradę. Początkowo źle przyjęty przez lokalne społeczeństwo znajduje schronienie u Babki. Bez pieniędzy, kolegów, dostępu do internetu i telewizji, w towarzystwie Babki, krowy i świni chłopak zaczyna zauważać prawdziwy świat wokół siebie, a właściwie jego brak. Dojrzewa i mądrzeje, a finał książki zaskakuje.

Powieść „Będę u Klary” czytelniczki oceniły na 3,5- 4 punkty w skali do 5. Pomimo braku akcji książka wciąga. Czytelnika interesuje jak zachowa się główny bohater, jakie decyzje podejmie. Ponadto w powieści poruszanych jest wiele innych wątków typu budowa autostrady i związane z tym problemy, układy polityczne, molestowanie, przemoc psychiczna, czy korzenie rodzinne. Wszystkie te motywy składają się na całość powieści i tworzą interesującą historię, którą warto przeczytać.

Więcej o:

Skip to content