Biblioteka – filmoteka Gogolowskie wątki w filmach

1 kwietnia 2014 roku, w rocznicę 205-lecia urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza Mikołaja Gogola w Powiatowej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie poświęcone twórczości Mikołaja Gogola . Gogol zasłynął jako autor komedii obyczajowych i utworów o tematyce życia „małych ludzi”. Na podstawie jego utworów zostało nakręconych wiele filmów oraz powstało wiele przedstawień teatralnych min „Martwe dusze”, „Rewizor”, „Nos” a także „Ożenek„. Na szczególną uwagę zasługuje „Ożenek” w reżyserii Ewy Bonackiej, słynny spektakl z 1976 r. w którym wzięli udział najwybitniejsi polscy aktorzy komediowi tacy jak Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Wojciech Pokora czy Wiesław Michnikowski, natomiast tłumaczenie Juliana Tuwima przekazuje w mistrzowski sposób słynne dialogi Mikołaja Gogola.

Więcej o: