„Biblioteczne Biuro Śledcze czyli Kryminalna Noc w Bibliotece”

W ogólnopolskiej Nocy Bibliotek po raz kolejny udział wzięła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Biblioteczne Biuro Śledcze czyli Kryminalna Noc w Bibliotece”.

5 października w sobotnie popołudnie, punktualnie o godzinie 18.00 Biblioteka otworzyła swoje drzwi dla przybywających gości. Spragnieni dreszczyku emocji powitani zostali serdecznie przez dyrektora Katarzynę Idzikowską .

Każdy mógł tego popołudnia znaleźć tutaj coś dla siebie, bowiem pracownicy biblioteki przygotowali na ten wyjątkowy wieczór szereg atrakcji, a ci, którzy popełnili „zbrodnię” przetrzymania książek mogli liczyć na amnestię.

Po powitaniu gości miało miejsce rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego pn.: „Zagadka kryminalna z Wieruszowem w tle” ogłoszonego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną i Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie.

W trakcie rozdawania nagród okazało się ze nie ma nagrody Laureata I miejsca. Kiedy bibliotekarka wyszła do czytelni by jej poszukać, nagle zaczęła krzyczeć. Okazało się, że w czytelni dokonano morderstwa. Na podłodze leżały zakrwawione zwłoki młodego chłopaka.

Wówczas obecni w bibliotece policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, prokurator oraz technik przystąpili do działania. Zabezpieczone zostało miejsce zbrodni. Technik kryminalistyki rozpoczął swoją pracę, a wszystkie wykonywane przez niego czynności były na bieżąco komentowane.

Zgromadzona publiczność z zapartym tchem śledziła każdy kolejny krok policjantów. Została przesłuchana pani dyrektor Katarzyna Idzikowska oraz bibliotekarka Elżbieta Dąbrowska. Okazało się, że młody chłopak dokonał kradzieży drogocennego obrazu, wyjątkowego egzemplarza książki oraz nagrody naszego laureata. Po przesłuchaniach, dokładnej analizie i zbadaniu wszystkich śladów policja stwierdziła, że mordercą jest pani dyrektor Katarzyna Idzikowska.

Została ona zakuta w kajdanki i wyprowadzona przez funkcjonariuszy. Na szczęście była to tylko zaimprowizowana akcja przygotowana przez pracowników biblioteki i policji. Wszyscy świadkowie naszej kryminalnej akcji dobrze się bawili. Uczestnicy mogli „zostawić” odciski palców oraz zrobić sobie zdjęcie do kartoteki policyjnej, poznać specjalne stroje ochronne i wyposażenie policyjne. Imprezie towarzyszyła również wystawa kryminałów.


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczna akcję Nocy Bibliotek. Szczególne podziękowania dla Miłosza Światłowskiego (zamordowanego chłopaka) oraz Jakuba Winkowskiego (prokuratora) z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Wieruszowie, za wspaniałe odegranie swoich ról.

Dziękujemy technikowi kryminalistyki Piotrowi Domalowi za pokazanie tajników swojej pracy. Dziękujemy Annie Stepień oraz Damianowi Pawlakowi funkcjonariuszom Policji w Wieruszowie za współpracę i zaangażowanie w przygotowaniu Kryminalnej Nocy.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i gratulujemy świetnych „kryminalnych” pomysłów. Dziękujemy również opiekunom uczniów Jolancie Stefaniak bibliotekarce ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieruszowie oraz Małgorzacie Mielczarek polonistce ze Szkoły Podstawowej w Dzietrzkowicach.

Skip to content