Człowiek z sercem na dłoni i melodią w głosie – wystawa prac Pana Henryka Staszko w Naszej Bibliotece

W siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie można podziwiać od jakiegoś czasu wystawę prac naszego regionalnego rzeźbiarza, pana Henryka Staszko. Składają się na nią przepiękne i budzące zachwyt postaci biblijne, liczne anioły a także wesołe pieski, niedźwiadki i cała masa kolorowych bocianów.

Wystawę będzie można podziwiać w siedzibie biblioteki do 10 czerwca.

Twórcą owej wystawy jest, jak już wspomnieliśmy, Pan Henryk Staszko, mieszkający w Kuźnicy Skakawskiej, ale pochodzący z niewielkiej wsi pod Włodawą. Pan Henryk opuścił rodzinny dom w roku 1964, pracował w różnych miejscach, miejscach żadnej pracy się nie bał. Był przodkowym w kopalni, pracował jako formierz przy produkcji silników w Czechosłowacji, był także ogrodnikiem w Kuźnicy, a także radnym w Wieruszowie. Jednak prawdziwą pasją i sposobem na życie okazało się rzeźbiarstwo.

Przygoda z rzeźbiarstwem zaczęła się w dość nietypowych okolicznościach. Pewnego dnia kuzynka podarowała mu figurę zamyślonej postaci. Kiedy Pan Henryk dowiedział się ile takie dziełko kosztuje, poszedł do lasu po kawałek drewna i zwykłym scyzorykiem wyrzeźbił taką samą postać, jaką dostał. Bez wcześniejszego przygotowania, bez odpowiednich narzędzi i praktyki rzeźbiarskiej. Tak zrodziła się nowa pasja Pana Staszko. Do dziś rzeźbi z lipy, kasztanowca, osiki, orzecha włoskiego, dębu, jesionu a wydobyte z kawałka drewna figurki zadziwiają swoim urokiem, tajemniczym, magicznym spojrzeniem, nierzadko też humorystycznym podejściem samego autora.

Serdecznie zapraszamy do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej!!!

Więcej o: , , , ,

Skip to content