Babcia w Afryce – Basi Meder

W piękny słoneczny dzień późnego lata, we wtorek 16.09.2014, po wakacyjnej przerwie, spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książek przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie. Książka która była omawiana – „Babcia w Afryce” Basi Meder, treścią nawiązywała do wakacji, podróży, więc był to dobry temat na powakacyjne spotkanie.

Autorka znalazła sposób na spędzenie czasu będąc na emeryturze. Zorganizowała sobie wyprawę do Afryki, a książka to jej relacje z tej podróży. Z wielkim spokojem a jednocześnie bardzo barwnie opowiada i przedstawia napotkanych ludzi, bierze udział w ich życiu codziennym i świątecznym. Uczestniczy w bardzo kolorowym Święcie Tańca Trzcin w Suazi, czy też Tańca Kobiet w Malawi. Dzieli się swoimi przeżyciami i refleksjami obserwując nieznaną Afrykę i jej piękno. Poruszała się szlakami mało uczęszczanymi, którymi docierała do niewielkich wiosek i miasteczek.
Z treści książki wynika, że autorka jest osobą bardzo łatwo nawiązującą kontakty i dlatego łatwo jej było wejść w bliskie relacje z tubylcami i ich rodzinami. Byli to bardzo serdeczni, prości ludzie.

Zaletą tej książki są przepiękne zdjęcia z tej podróży. Podziwiamy krajobrazy, dzika przyrodę, zwierzęta i urok tubylców. Te fotografie sprawiają, że czytając łatwo przenosimy się w ten inny, afrykański świat. Omawiając książkę, wywiązała się dyskusja na temat spotkań z różnymi obcymi ludźmi w czasie wakacji, wycieczek czy innych wyjazdów. Mówiłyśmy o relacjach międzyludzkich kiedyś i w obecnym czasie. O zmianach, nieufności i trochę innym podejściu do drugiego człowieka. Ciekawa książka, ciekawa dyskusja, fajne spotkanie. Nasze następne spotkanie 21 października – zapraszamy chętnych!

Więcej o: , ,

Skip to content