„Ulmowie. Nie ma większej miłości”-wystawa

„Ulmowie. Nie ma większej miłości” to wyjątkowa opowieść na 11 planszach o rodzinie, która zapłaciła najwyższą cenę za pomoc innym, a 10 września została wyniesiona do godności błogosławionych.

Wystawa „Ulmowie. Nie ma większej miłości” opowiada historię Józefa Ulmy, jego żony Wiktorii i potomstwa: Stasi, Basi, Władzia, Franusia, Antosia, Marysi oraz siódmego, nienarodzonego dziecka. Polska rodzina została zamordowana za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej wraz z osobami, które ukrywali: Saulem Goldmanem i jego czterema synami, Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem Fejwelem, dwiema córkami i wnuczką Chaima Goldmana z Markowej – Leą Didner z córką Reszlą oraz Gołdą (Gienią) Grünfeld. 24 marca 1944 r. będąca w dziewiątym miesiącu ciąży Wiktoria Ulma. jej mąż Józef, sześcioro dzieci oraz ośmioro ukrywających się w niewielkim domu w Markowej Żydów, zostali brutalnie rozstrzelani przez żandarmerię niemiecką.

Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty w życiu rodziny Ulmów: ślub, narodziny dzieci, czas wojny oraz okres, gdy rodzina ukrywała grupę Żydów. Historia  wzbogacona jest cytatami z relacji świadków losów rodziny Ulmów oraz archiwalnymi zdjęciami. Wystawa składa się z 11 plansz ułożonych chronologicznie i opowiadających o codziennym życiu rodziny. Zapraszamy o końca września

Wystawa została przygotowana i udostępniona przez Biuro „Niepodległa”

Zachęcamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego

“Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”.https://vod.tvp.pl/…/przykazanie-milosci-historia…Wyświetl statystyki i reklamyPromuj post